Pierścionek Zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy zwykło się nosić w Polsce na czwartym palcu prawej dłoni licząc od kciuka. Na tym samy co obrączki. np. w Anglii czy w USA jest zupełnie odwrotnie – pierścionki zaręczynowe i obrączki zakładamy na lewą dłoń . Często Anglicy dziwią się, że kobieta nosi obrączkę na prawej dłoni gdyż w ich zwyczaju oznacza to , że jest wdową .
Natomiast w starożytnym Egipcie wierzono, że “vena amoris”, czyli żyła miłości, prowadziła bezpośrednio od serca do czubka palca serdecznego na lewej ręce .

Brylant czy cyrkonia ?

Tradycyjny pierścionek zaręczynowy, to brylant oprawiony w złoto klasyczne lub białe.
Cena pierścionka w dużej mierze zależy od wielkości brylantu. Te najmniejsze, z osadzanych pojedynczo, mają 0,05 karata.
W tańszych pierścionkach brylanty zastępowane są cyrkoniami. Są też modele z innymi kamieniami, wśród których królują szafiry, rubiny i szmaragdy.Według wierzeń kamienie szlachetne mają różne właściwości i moce.Diament, najtrwardszy minerał, stoi na straży wierności i nierozerwalności związku.Szafir, magiczny kamień czarnoksiężników i wróżbitów, czyni związek mocnym i partnerskim. Czerwony rubin jest symbolem namiętności i miłosci.


Duży czy skromny ?

Pierścionek musi przede wszystkim pasować do osobowości twojej wybranki.
Dokonując wyboru, staraj się dopasować go do stylu i sposobu ubierania ukochanej.
Żeby poznać gust i upodobania przyszłej narzeczonej, warto zwrócić uwage na biżuterię, którą nosi. Ważne czy jest ona nowoczesna, z prostymi, geometrycznymi wzorami, czy raczej bogato zdobiona- starodawna.Należy również sprawdzić czy jest złota, czy srebrna oraz czy jest delikatna, czy raczej duża – rzucająca sie w oczy. Dzięki temu rozeznaniu, w dyskretny sposób, uda ci się dowiedzieć, co się jej podoba.


Rozmiar pierścionka

Aby wybrać właściwy rozmiar perścionka, należy zmierzyć wewnętrzną średnicę jednego z pierścionków, noszonych przez przyszłą narzeczoną.
Możesz też sprawdzić, na którym palcu swojej ręki mieści się jakikolwiek pierścionek twojej ukochanej.
Na szczęście prawie każdy pierścionek można zmniejszyć lub powiększyć .
Jeżeli wasze zaręczyny nie są dla niej tajemnicą, możecie dokonać wyboru razem .
Wtedy będziesz miał pewność, że ofiarujesz ukochanej pierścionek, który podoba jej się najbardziej.
Jednak, jeżeli kupisz go przy niej, zaręczyny stracą dużo ze swojego romantyzmu.
Dlatego, nawet jeżeli to ona wybrała pierścionek, kup go, sam- dzięki temu potrzymasz ją trochę w niepewności i nadasz zaręczynom aury tajemniczości.
Nasze pierścionki zaręczynowe zobacz.
Gdy już wybrałeś pierścionek, pamiętaj, że ważne jest też jego atrakcyjne opakowanie.


Pierścionek z brylantem

Zanim udadzą się Państwo do jubilera i wybiora właśnie TEN pierścionek, radzimy zwrócić uwagę na 4 podstawowe cechy diamentu go zdobiącego.
Wszystkie opisane tutaj cechy są w zachodniej literaturze oznaczane kryteriami 4C. Do pierścionka z diamentem powinni Państwo otrzymać Certyfikat bądż ekspertyzę gemmologiczą ( w praktyce dla kamieni o masie powyżej 0.5 ct), w których powinny być opisane cechy diamentu.

Masa ( Carat Weight )

Określana jest w karatach ( 1ct to około 0,2 grama), karat jest dzielony na 100 części (masa kamienia podawana jest z dokładnością do 0,01ct) . Masa nie jest jednak jedynym wyznacznikiem wartości diamentu- dwa diamenty o tej samej wadze mogą mieć różne wartości. Może się zdarzyć, że diament mniejszy może być znacznie droższy od większego. Poniżej zamieszczamy przykłady wielkości brylantów w zależności od mas (w wielkościach rzeczywistych wraz z masą w karatach).W zamieszczonej poniżej tabeli pokazano zależność pomiędzy masą brylantu a jego średnicą (przy prawidłowym szlifie brylantowym).

Barwa (color)

Skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D, a kończy na Z. Zupełnie bezbarwne diamenty, oznaczane symbolem D, są bardzo rzadko spotykane, a w związku z tym – baardzo drogie. Najczęściej spotykane i stosowane w pierścionkach zaręczynowych są diamenty oznaczone literami J, K oraz L. W nieco droższych i bardziej eksluzywnych modelach stosuje się kamienie w barwie H lub I. W naszej firmie najczęściej używany jest diament o barwie I oraz J, ze względu na najlepszy stosunek ceny do efektu estetycznego. Coraz częściej zastosowanie znajdują diamenty żółte lub wręcz brunatne, które wkomponowane w odpowiedni wzór dają niepowtarzalne efekty estetyczne. Poniżej zamieszczamy skalę barw diamentów

Czystość (Clarity)

Jest nierozerwalnie związana z wartością diamentu. Najbardziej wartościowe diamenty są idealnie czyste, nawet pod mikroskopem nie można zauważyć ich zanieczyszczeń. Najbardziej popularne diamenty używane w pierścionkach zaręczynowych mają zanieczyszczenia wewnętrze widoczne wyłącznie pod lupą powiększającą obraz 10-krotnie. Diamenty w niskich klasach czystości mają wewnętrzne zanieczyszczenia zauważalne gołym okiem.

Stosuje sie następujące klasy czystości:
* FL i IF – zupełnie czyste – niespotykane w pierścionkach sprzedawanych w Polsce ze względu na astronomiczną wręcz cenę,
*VS1 i VS2 (lub pop prostu VS) – zanieczyszczenia widoczne podczas badania lupą o 10-krotnym powiększeniu prowadzonego przez specjalistę. Zanieczyszczenia niewidoczne podczas obserwacji gołym okiem. Kamienie w tej klasie czystości są spotykane w pierścionkach tzw. “średniej klasy wyższej”.
*SI 1, SI 2, SI 3 (lub poprostu SI )-zanieczyszczenia widoczne przez laika podczas badania lupą o 10 krotnym powiększeniu. Kamienie w tej klasie czystości polecane są Klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy ceną i wartością estetycznę pierścionka. W Polsce są to najczęściej spotykane kamienie w popularnych modelach pierścionków.
*I1, I2, I3 – kamienie niskiej klasy czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem, nawet przez laika. Polecane są tym, którzy przedkładają cenę pierścionka ponad jego wartość estetyczną lub pragna kupić za tę samą cenę znacznie większy diament.

Udostępnij
Lokalizacja